Pakūta

Pakutuvėnai – šv. Antano Paduviečio parapija ir vienuolynas

Impresija atsinaujinimo tema Klaipėdoje

Ateik, Šventoji Dvasia, ir atnaujink žemės veidą, ateik bažnyčios saugotoja ir vadove, atnaujink mūsų širdis ir gyvenimus“.

Žodžiai „atsinaujinti“ ir „atnaujinti“ turi skirtingas prasmes. Lietuvių kalbos semantikoje sangrąžinė dalelytė si (at – si – naujinti) nurodo veiksmą, nukreiptą į save: aš pats tai darau (pvz., atsigeriu, nusilenkiu ir t.t.). Žodis „atsinaujinimas“ reiškia, kad aš atsinaujinu be pagalbos iš šalies.

Na, o žodis „atnaujinti“ turi kitą prasmę. Tai reiškia, kad mus atnaujina kitas asmuo ar įvykis, patyrimas, t.y. kažkas iš šalies. Žinoma, mus atnaujinti gali ir siuvėjas, ir kosmetologas, ir grožio chirurgas, bet jie atnaujina tik kūną. O kas atnaujins mūsų dvasią? Ji pati savaime atsinaujinti negali.

Mūsų tikėjimas sako, kad mus, bažnyčios žmones, ir visą žemės veidą gali atnaujinti šv. Dvasia. Prieš žengdamas į dangų, Jėzus pažadėjo atsiųsti šv. Dvasią. „Aš paprašysiu Tėvą, ir Jis jums duos kitą Globėją, kad būtų su jumis per amžius – Tiesos Dvasią, kurios pasaulis neįstengia priimti.“ (Jn 14,16). „Kai ant Jūsų nužengs šv. Dvasia, jūs gausite jos galybės ir tapsite mano liudytojais lig pat žemės pakraščių.“ (Apd 1,8).

Šis pažadas išsipildė per Sekmines. Sekminių stebuklas yra skirtas visiems, kurie atsivers ir pasikrikštys vardan Jėzaus Kristaus, kurie bus pasiryžę sekti paskui Jėzų Kristų ir atsiverti Dievo Dvasios veikimui.

Šv. Dvasia yra vienintelė tikra jėga, vienintelė tikra galybė, laikanti Bažnyčią! Ir paskiras tikintysis, ir Bažnyčia gyva ne savo jėgomis. Jos jėga – ne kariuomenės „pulkai“, ne „vežimai ir žirgai“, visiškai ne tai. Bažnyčios stiprybė yra netgi ne „išmintingi svarstymai“, išmanymas, sumanumas, filosofija, kanonų teisė, organizacija. Tad būtent iš Šv. Dvasios Bažnyčia ir kiekvienas skelbėjas turi galią įtikinti ir atversti, įsismelkti iki pat kultūros šerdies ir sugriauti tas jos tvirtoves, kurios yra priešingos Kristui ir priversti tautas paklusti tikėjimui. Taigi Šv. Dvasia yra tikinčiojo drąsos bei narsos versmė ir slėpinys.“ (Raniero Cantalamessa „Dvasios giesmė“, psl. 24-25).

2017 m. spalio 14 dieną Žvejų rūmuose vyko Atsinaujinimo diena tema „Kuo žmonės jus laiko?“ Morkaus evangelijoje (8,27) parašyta „Jėzus su mokiniais keliavo į Pilypo Cezarėjos kaimus. Kelyje klausė mokinius: „Pasakykite, kuo mane žmonės laiko?“ Jie atsakė: „Vieni – Jonu krikštytoju, kiti – Eliju, treti – dar kuriuo iš pranašų.“ Tada Jis paklausė: „O jūs kuo mane laikote?“ Tada apaštalas Petras išpažino, kad Jėzus yra Mesijas. Jėzus Kristus yra mūsų tikėjimo centras, pradžia ir pabaiga.

Pasitikrinti savo vietą po saule buvo gundomi ir apaštalai: „Jie atėjo į Kafarnaumą. Namie jis paklausė juos: „Apie ką kalbėjotes kelyje?“ Jie tylėjo. Mat kelyje jie ginčijosi, kuris iš jų didžiausias“. (Mk 9,33).

Juk jau prieš 2 tūkstančius metų Kristus sakė: „Palaiminti esate, kai žmonės jūsų nekenčia, atstumia, niekina ir atmeta kaip blogą jūsų vardą dėl Žmogaus Sūnaus. Džiaukitės tą dieną ir linksminkitės.“ (Lk 6,22). „Jūs būsite dėl manęs visų tautų nekenčiami. Daugelis suklups, ims vieni kitus išdavinėti ir vieni kitų nekęsti. Kadangi įsigalės neteisybė, daugelio meilė atšals“.
Dar daugiau. Tuoj po apaštalų pašaukimo ir išsiuntimo į pasaulį, Jėzus kalbėjo: „Štai aš siunčiu jus kaip avis tarp vilkų. Todėl būkite gudrūs kaip žalčiai ir neklastingi kaip balandžiai. Sergėkitės žmonių, nes jie įskųs jus teismams ir plaks savo sinagogose. Jūs būsite dėl manęs vedžiojami pas valdovus bei karalius liudyti jiems ir pagonims.“

Mokinys nėra aukštesnis už savo mokytoją nei tarnas už šeimininką. Pakanka, jei mokinys prilygsta mokytojui ir tarnas šeimininkui.

Taigi nebijokite jų. Nebijokite tų, kurie žudo kūną, bet negali užmušti sielos.“ (Mt 10,16; 26).

Štai, ką kalba Šv. Raštas apie tai, kaip sekančius Kristumi priims pasaulis. Iš tiesų mums neturėtų rūpėti, kuo žmonės mus laiko. Mums svarbu, ką apie mus mano mūsų Karalius ir Viešpats. Juk tik Jam turėsime kiekvienas atsiskaityti. Vargu, ar Jis paklaus mūsų, kuo žmonės mus laikė, nes svarbiausia, kuo mus laiko Jis.

Štai tokios mintys aplankė mane Atsinaujinimo dienos metu Klaipėdoje. Buvo joje ir daug įdomybių: šuniukų – tikrų ir persirengėlių, skanios kareiviškos košės, ir menininkų su savo darbais, ir meras, ir net būrys kunigų. Ir vis dėlto, ar įvyko atnaujinimas?

Mums reikia Tavęs, Viešpatie.

P.S. * žodžio impresija (lot. impressio – įspūdis) reikšmė: įspūdis, subjektyvus išgyvenimas.
** žodžio semantika (pranc. semantique – reikšminis) reikšmė: žodžių junginių, žodžių ir žodžių formų reikšmės.

Straipsnio autorė Virginija Liaudanskytė

Žymos: ,

3 komentarai

 1. Visi, kurie norėjo atsinaujinti, manau, buvo atnaujinti. O kurie norėjo prekiauti, prekiavo. Viešpats Jėzus stalų neišvartė…
  Ir tereikėjo labiau įsiklausyti į kalbėtojus, kodėl toks pavadinimas buvo pasirinktas.
  Ačiū, kad dalyvavot. Gal kitais metais jums pavyks būti atnaujintai…

  Pagarbiai
  Goda

 2. Man nekyla klausimas,kuom mumis,tikinciuosius laiko?JAU 25 metai esu tikintys ir gerai zinau,kuo mus laiko sito pasaulio sistema?
  Man atrodytu aktualesne tema butu krikscionis ir internetas…
  Nes internetine priklausomybe praryja ne tik santykius su zmonem,bet ir su Kristumi.Kaip gi galima atsinaujinti be Kristaus?!
  Piktajam labai lengva mus apgauti pasiulant gera vietoj butino geriausio,svarbu,vietoj butino svarbiausio…
  Ieskokim geriausi ir svarbiausio…
  SUDIEVU!

 3. „ Ir vis dėlto, ar įvyko atnaujinimas?“ Manau, jog ivyko. Nors buvo visko labai daug, sakyciau netgi pernelyg daug. Nesupratau kam meras ten grojo ir kokiu tikslu jis buvo pakviestas? Labai nepatiko izanginis sokis tos grazios merginos. Nezinau kaip turejo jaustis kunigai ir vyskupas, sedeje pirmoje eileje kai prie pat buvo sokamas vos ne striptizas…
  Nesupratau kam buvo reikalingas tas suns kostiumu persirenges zmogus? Pamaniau, jog kartu vyksta kokio nors futbolo klubo fanu renginys. ..
  Uztat labai patiko organizatoriu rimtas poziuris i tvarka ir Misias. Tikrai nustebau pamates Juozapo darbininko parapijos koplycios pulta ir altoriaus stala. Gi jie is gryno azuolo, sunkus kokie! Lyg ir smulkmena, o dvasinguma kelia!
  Esu dekingas organizatoriams uz skania ir nemokama kose! Ar ji prisidejo prie dvasios atsinaujinimo? Perkeltine prasme – taip, nes nereikejo ieskoti kur pavalgyti, ta laika galejome skirti pokalbiams hole. Esu dekingas uz kalbetojus. As nezinau kodel taip keistai pavadinta si atsinaujinimo diena. Keisciausia, jog apie tai vel niekas nekalbejo, kaip ir anakart nieks nekalbejo apie ta tukstantaja karta ir kas toji tukstantoji karta?
  Kuo zmones mus laiko? Man tai yra visiskai nesvarbu,
  Tikrai gailiuosi, jog taip ir neradau laiko uzlipti i virsu, kur vyko adoracija. Labai gailiuosi. Tikiuosi sia klaida istaisyti kitoj Klaipedos atsinaujinimo dienoje.

Pakomentuokite ir Jūs

Atkreipkite dėmesį! Komentarai moderuojami, todėl gali tekti šiek tiek palaukti, kol Jūsų komentaras bus patvirtintas. Nėra prasmės rašyti tą patį dar kartą.