Pakūta

Pakutuvėnai – šv. Antano Paduviečio parapija ir vienuolynas

Pakūtos meno festivalis „PAKŪTOS DOZĖ“ – 2012-08-24/26

Paskutinį vasaros savaitgalį broliai pranciškonai kviečia į Pakutuvėnus ketvirtajai meninei „Pakūtos Dozei“

Rugpjūčio 24-26 dienomis Pakutuvėnuose vyks kūrybinis meno savaitgalis, kuomet susirinks skirtingų sričių menininkai dalintis savo kūryba. Sumanymas – kaip ir kiekvienais metais susirinkti palydėti vasarą, klausantis gerų koncertų ir įdomių pranešimų.
Brolis pranciškonas Gediminas Numgaudis inicijuoja šią idėją, kad sukviestų menininkus pabūti kartu, pasidalinti patirtimi ir tokiu būdu bent kiek panaikintų Lietuvoje tarp kūrėjų tvyrantį uždarumą. Tai dienos, skirtos grožiui, kalbėjimuisi, dalijimuisi, susitaikymui ir atvirumui.

Penktadienį, rugpjūčio 24 dieną kviesime visus į mūsų draugų žydų muzikos ir litvakų poezijos vakarą. Brolis prancičkonas G. Numgaudis aukos Šventas Mišias, prisimindamas žydų likimą, o po jų operos solistas tenoras Rafailas Karpis, pianistas Darius Mažintas, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas ir nacionalinės premijos laureatas saksofonininkas Petras Vyšniauskas dovanos koncertą „Malda“, kuriame atliks aranžuotas žydų dainas jidiš ir hebrajų kalbomis. Tai bus nepertraukiama muzikos sintezė, kuriama dviejų improvizuojančių atlikėjų ir dviejų klasikinės muzikos atstovų. Retai Lietuvoje skambančios dainos, nuspalvintos džiazo spalvomis, virs skambančia malda. Po koncerto smuikininkui Vytautui Mikeliūnui atliekant žydų dainas, Nacionalinio dramos teatro aktorė talentingoji Nelė Savičenko skaitys litvakų poeziją.

Šeštadienį, rugpjūčio 25 dieną bus galimybė mokytis kalvystės ir gyvenimo su gamta bei gamtoje paslapčių iš patyrusio kalvio Eitaro iš Aleksandravo. Taip pat džiugu paminėti, kad nepaprastos moteriškos intuicijos kvapų menotyrininkė Kornelija Česonytė pasidalins savo įkvepiančiais pasakojimais apie uoslės meną ir kvapus. Tuo tarpu brolis pranciškonas G. Numgaudis atskleis savo kūrybą – bus surengta brolio nuotraukų paroda iš kelionių ir brolių gyvenimo. O vakare kviesime klausytis Prano Kentros projekto LiBu (Lietuva-Bulgarija): Pranas Kentra (gitara), Marija Aliukaitė (vokalas), Dimitar Karamfilov (kontrabosas), Stefan Goranov būgnai) bei improvizacinio koncerto „Ieškant grožio…“, kurį dovanos Janas Maksimovičius (saksofonas), Vladimir Kaplan (gitara) ir kiti menininkai.

Žinant „Pakūtos Dozės“ tėkmę, galima drąsiai sakyti, kad tikėkitės staigmenų ir improvizacijų! Pakutuvėnuose viskas susiklosto įdomiai ir netikėtai. Tad kviečiame visus nuostabioje Pakūtos gamtoje pailsėti prie Minijos ir atsigaivinti laisvės ir kūrybos doze!

RENGINIO ORGANIZATORIAI PASILIEKA TEISĘ KEISTI PROGRAMĄ :)

MALDA
Operos solistas tenoras Rafailas Karpis, pianistas Darius Mažintas, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas ir saksofonininkas Petras Vyšniauskas rugpjūčio 24 dieną Pakutuvėnų bažnyčioje po Šventųjų Mišių pristatys projektą „Malda“, kuriame atliks aranžuotas žydų dainas jidiš ir hebrajų kalbomis.
R. Karpis teigė, kad šiuo projektu gali prisiliesti prie savo šaknų ir įprasminti iki Antrojo pasaulinio karo egzistavusią žydų kultūrą. Daugelio dainų tekstų autoriai glaudžiai susiję su Vilniaus ir tuometinės Lietuvos istorija, jie buvo aktyvūs kultūros veikėjai. Tad klausytojai turės unikalią galimybę išgirsti retai atliekamus nepaprasto grožio ir turinio kūrinius.
Dainininkas pasakojo, kad šias dainas girdėjęs nuo vaikystės, jas dainuodavo močiutė ir tėvai. Studijų Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje metais jas atlikti skatino ir dėstytojai. Dainų turinys ir prasmės atlikėjui atsiskleidė pamažu, tai padėjo suvokti tuometinės Lietuvos žydų bendruomenės gyvenimą: „Iš dainų gali susikurti įspūdį, įsivaizduoti, kaip viskas atrodė tais laikais“.
Idėja surinkti dainų repertuarą jidiš ir hebrajų kalbomis kilo jau seniai. Rafailas ir Darius buvo kurso draugai, tad pianistas susidomėjo dainininko atliekamomis žydų dainomis. Dainas atlikėjai rinko keletą metų, kol parengė bendrą programą. Joje skamba kūriniai, sukurti laikotarpiu nuo XIX amžiaus pabaigos iki XX amžiaus vidurio. Beje, ši dainų programa jau įrašyta, atlikėjai jau yra išleidę kompaktinę plokštelę.
Mintis atlikti žydų dainas netradicine sudėtimi ir nuspalvinti šią muziką džiazo spalvomis kilo Arkadijui Gotesmanui. Pirmą kartą visi kartu – R.Karpis, D.Mažintas, A.Gotesmanas ir P.Vyšniauskas – programą išpildė praėjusiais metais Joniškio sinagogoje.
Pasak D.Mažinto, atlikėjai pristatys publikai istorinį muzikinį paveldą, jos pagalba padės prisiliesti prie tuometinio gyvenimo. „Prieškario metais Lietuvoje buvo plačiai paplitusi jidiš kalba bei žydų kultūra. Tuomet ja kalbėjo ir ne žydų tautybės inteligentai. Šiais laikais tai – mirštanti kalba. Net Izraelyje retai galima sutikti žmogų, mokantį šią senąją litvakų kalbą. Todėl vienas iš šios programos tikslų – prisiminti kadaise gyvavusią kultūrą, pristatyti publikai ne tik klasikinį dainų variantą (balsui ir fortepijonui), bet nuspalvinti jį džiazo improvizacijomis, tuo būdu dar labiau praturtinant šios muzikos skambesį“, – teigia Darius.
Programos ašimi taps žydų malda už mirusiuosius, paremta Maurice’o Ravelio kūriniu „Kaddish“. Atlikėjų manymu, koncertas turėtų būti įdomus ne tik džiazo muzikos mylėtojams, bet ir tiems, kurie neabejingi klasikinei muzikai, taip pat tiems, kuriems įdomus šių dviejų žanrų junginys. Tai bus nepertraukiama, kreatyvinė muzikos sintezė, kuriama dviejų improvizuojančių atlikėjų ir dviejų klasikinės muzikos atstovų. Retai Lietuvoje skambančios dainos, nuspalvintos džiazo spalvomis, virs skambančia malda.

Žymos: , ,

4 komentarai

  1. O kur būtų galima sužinoti stovyklos kainą?:)

  2. Sveiki,
    kelintą valandą penktadienį aukojamos šv. mišios? Ar vakare? Maloniai prašau parašyti laiką. Dėkoju…

Pakomentuokite ir Jūs

Atkreipkite dėmesį! Komentarai moderuojami, todėl gali tekti šiek tiek palaukti, kol Jūsų komentaras bus patvirtintas. Nėra prasmės rašyti tą patį dar kartą.